Зашто архив није досадан?

Када би смо питали просечне људе „Шта је архив?“ уобичајени одговор би био „ту се чува „брдо“ папира“. У архивима се чувају заправо битни документи. Сигурно се питате ко то одређује који су документи битни? Одговор на то питање је радници у архиву (архивисти).

Архивска грађа Државног архива Србије

Архиви су постојали у Старом Египту и Риму и у многим другим старим цивилизацијама, а постоје и данас. Они су од велике важности за историчаре пошто се архивско истраживање сматра за једно од најважнијих у овом пољу а сад ћемо да видимо и зашто. Ако бих вам рекао да је током југословенске краљевине донесена нека уредба (нпр. Привремена уредба о Српској патријаршији из 1920. године), да ли бисте ми одмах поверовали? Могуће и не и то са правом пошто могу да вам не кажем истину. Ви можете погледати на интерету да ли је донета али то није проверено пошто то може било која особа да напише. Најсигурнији начин да то проверите је да одете у Архив Југославије и у одређеном фонду пронађете оригиналну уредбу и то све са потписом тадашњег регента Александра Карађорђевића! Пошто смо установили да архив има фондове није згорег да знамо да архивисти састављају водич кроз архивске фондове да би се истраживачи боље сналазили.

Државни архив Србије

Што се тиче Србије најстарији архив је Државни архив Србије. Сигурно се питате који је највећи архив на свету? У питању је Британски национални архив са 160 хиљада дужних метара архивске грађе!

Scroll to Top