Zašto arhiv nije dosadan?
Kada bi smo pitali prosečne ljude „Šta je arhiv?“ uobičajeni odgovor bi bio „tu se čuva „brdo“ papira“. U arhivima se čuvaju zapravo bitni dokumenti. Sigurno se pitate ko to određuje koji su dokumenti bitni? Odgovor na to pitanje je radnici u arhivu (arhivisti).
Arhivi su postojali u Starom Egiptu i Rimu i u mnogim drugim starim civilizacijama, a postoje i danas. Oni su od velike važnosti za istoričare pošto se arhivsko istraživanje smatra za jedno od najvažnijih u ovom polju a sad ćemo da vidimo i zašto. Ako bih vam rekao da je tokom jugoslovenske kraljevine donesena neka uredba (npr. Privremena uredba o Srpskoj patrijaršiji iz 1920. godine), da li biste mi odmah poverovali? Moguće i ne i to sa pravom pošto mogu da vam ne kažem istinu. Vi možete pogledati na interetu da li je doneta ali to nije provereno pošto to može bilo koja osoba da napiše. Najsigurniji način da to proverite je da odete u Arhiv Jugoslavije i u određenom fondu pronađete originalnu uredbu i to sve sa potpisom tadašnjeg regenta Aleksandra Karađorđevića! Pošto smo ustanovili da arhiv ima fondove nije zgoreg da znamo da arhivisti sastavljaju vodič kroz arhivske fondove da bi se istraživači bolje snalazili.
Što se tiče Srbije najstariji arhiv je Državni arhiv Srbije. Sigurno se pitate koji je najveći arhiv na svetu? U pitanju je Britanski nacionalni arhiv sa 160 hiljada dužnih metara arhivske građe!