Šta je prethodilo gramofonu?

Kako danas možemo da slušamo muziku? Lako! Samo uzmemo telefon ili kompjuter i pustimo je. Sigurno se pitate koji je to pronalazak omogućio ljudima da slušaju muziku a da pritom nisu na koncertu. Da bi to videli moramo se vratiti u drugu polovinu 19. veka.

Slika „Fonograf” (autor: Pompeo Masani)

Američki naučnik svetskog glasa Tomas Edison je, uz pomoć izuma jednog francuskog naučnika, uspeo da napravi prvi uređaj koji je zapisivao i reprodukovao zvuk. Taj uređaj, koga je ovaj američki naučnik izumeo 1877. godine, nazvan je fonograf! Da li ste možda čuli za gramofon? Ovaj uređaj je preteča gramofona a razlika je ta što se zvuk umesto na ploču zapisivao na foliju oko valjka. Edison je sa svojim pomoćnicima iskoristio tehnologiju telefona i telegrafa tako što je pisaljku iz telegrafskog prijemnika povezao sa mikrofonskom membranom telefona. Sa fonografom se prvo snimao glas i upravo je Tomas Edison ostavio prvi zvučni zapis na njemu. Iako nam taj zvuk ne zvuči nešto naročito danas treba imati na umu vreme kada je nastao.

Kao što je gore navedeno gramofon je brzo zamenio fonograf. Danas ovaj najstariji uređaj za zapisivanje i reprodukovanje zvuka možete naći u muzejima. Vaš zadatak može biti da ga nađete u nekom!

Scroll to Top