Шта је претходило грамофону?
Како данас можемо да слушамо музику? Лако! Само узмемо телефон или компјутер и пустимо је. Сигурно се питате који је то проналазак омогућио људима да слушају музику а да притом нису на концерту. Да би то видели морамо се вратити у другу половину 19. века.
Амерички научник светског гласа Томас Едисон је, уз помоћ изума једног француског научника, успео да направи први уређај који је записивао и репродуковао звук. Тај уређај, кога је овај амерички научник изумео 1877. године, назван је фонограф! Да ли сте можда чули за грамофон? Овај уређај је претеча грамофона а разлика је та што се звук уместо на плочу записивао на фолију око ваљка. Едисон је са својим помоћницима искористио технологију телефона и телеграфа тако што је писаљку из телеграфског пријемника повезао са микрофонском мембраном телефона. Са фонографом се прво снимао глас и управо је Томас Едисон оставио први звучни запис на њему. Иако нам тај звук не звучи нешто нарочито данас треба имати на уму време када је настао.
Као што је горе наведено грамофон је брзо заменио фонограф. Данас овај најстарији уређај за записивање и репродуковање звука можете наћи у музејима. Ваш задатак може бити да га нађете у неком!