Мека моћ и гвоздена врата отвара

Прича о ветру и Сунцу

Сигурно сте чули за причу о ветру и Сунцу. По тој причи, ветар је говорио да је јачи од Сунца и надметали су се ко ће успети да човеку скине капут који носи. Ветар је дувао из све снаге али није успео да скине човеку капут пошто га је човек све више стискао. Када је Сунце дошло на ред оно је учинило да време буде толико топло да човек сам скине капут. Закључак приче је да се више постиже благошћу него силом а сада ћемо видети један пример из историје који то доказује.

Сунце и ветар (извор: @BadtimeStoriesCollection)

Какве све моћи постоје?

Чувени енглески историчар Едвард Кар је једном приликом поделио међународну моћ на три категорије: војна моћ (када држава има јаку војску), економска моћ (када је држава богата) и моћ над мњењем. Са овим трећим можемо донекле поистоветити меку моћ.

Хладни рат

Као што знате Хладни рат је трајао од 1945. до 1989. године између Сједињених Америчких Држава и Совјетског Савеза. Иако је остао упамћен под тим називом Америкаци и Совјети никада међусобно нису ратовали већ су сукоби били у различитим деловима света где су им се супротстављали интереси (Кореја, Вијетнам, итд.). Први су из овог периода изашли као потпуни победници а сада ћемо да видимо какву улогу је имала чувена мека моћ у томе.

„Деца цвећа“ и њихов утицај на друштво

Пошто се рат у Вијетнаму одужио америчка омладина је била љута због тога шездесетих година. Из тог бунта се створио чувени Хипи покрет („деца цвећа“) који се залагао за мир и слободно понашање човека а који је свој израз имао кроз рок музику. Сједињене Државе су за разлику од комунистичког Совјетског Савеза биле и остале демократија и било је могуће критиковати власт. Тада се поред штампе и радија појавила и телевизија и било је лако ширити идеје. Пошто је званична америчка културна политика преузела од хипика идеје о слободи то је било пријемчиво како омладини земаља америчких савезница тако и омладини земаља Источне Европе које су биле под контролом Совјета. Та културна политика се углавном фокусирала на музику и филм и кроз њих је Америка промовисала своје демократско друштво. Временом се дошло дотле да је осамдесетих година већина омладине из тог дела Европе за слободе које промовише Америка него за модел совјетског друштва.

Хипи девојка нуди цвет полицајцу током протеста (извор: wikipedia.org)

И за крај…

Иако је поразу Совјетског Савеза кумовало много тога свакако је улогу у њему имала и америчка мека моћ. Ваш задатак може да буде да у игрицама, музици, серијама и филмовима које конзумирате, а који су углавном амерички, пронађете промоцију њиховог друштва и да видите шта је у томе добро а шта лоше спрам вредности које ви имате.

Scroll to Top