Meka moć i gvozdena vrata otvara
Priča o vetru i Suncu
Sigurno ste čuli za priču o vetru i Suncu. Po toj priči, vetar je govorio da je jači od Sunca i nadmetali su se ko će uspeti da čoveku skine kaput koji nosi. Vetar je duvao iz sve snage ali nije uspeo da skine čoveku kaput pošto ga je čovek sve više stiskao. Kada je Sunce došlo na red ono je učinilo da vreme bude toliko toplo da čovek sam skine kaput. Zaključak priče je da se više postiže blagošću nego silom a sada ćemo videti jedan primer iz istorije koji to dokazuje.
Kakve sve moći postoje?
Čuveni engleski istoričar Edvard Kar je jednom prilikom podelio međunarodnu moć na tri kategorije: vojna moć (kada država ima jaku vojsku), ekonomska moć (kada je država bogata) i moć nad mnjenjem. Sa ovim trećim možemo donekle poistovetiti meku moć.
Hladni rat
Kao što znate Hladni rat je trajao od 1945. do 1989. godine između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog Saveza. Iako je ostao upamćen pod tim nazivom Amerikaci i Sovjeti nikada međusobno nisu ratovali već su sukobi bili u različitim delovima sveta gde su im se suprotstavljali interesi (Koreja, Vijetnam, itd.). Prvi su iz ovog perioda izašli kao potpuni pobednici a sada ćemo da vidimo kakvu ulogu je imala čuvena meka moć u tome.
„Deca cveća“ i njihov uticaj na društvo
Pošto se rat u Vijetnamu odužio američka omladina je bila ljuta zbog toga šezdesetih godina. Iz tog bunta se stvorio čuveni Hipi pokret („deca cveća“) koji se zalagao za mir i slobodno ponašanje čoveka a koji je svoj izraz imao kroz rok muziku. Sjedinjene Države su za razliku od komunističkog Sovjetskog Saveza bile i ostale demokratija i bilo je moguće kritikovati vlast. Tada se pored štampe i radija pojavila i televizija i bilo je lako širiti ideje. Pošto je zvanična američka kulturna politika preuzela od hipika ideje o slobodi to je bilo prijemčivo kako omladini zemalja američkih saveznica tako i omladini zemalja Istočne Evrope koje su bile pod kontrolom Sovjeta. Ta kulturna politika se uglavnom fokusirala na muziku i film i kroz njih je Amerika promovisala svoje demokratsko društvo. Vremenom se došlo dotle da je osamdesetih godina većina omladine iz tog dela Evrope za slobode koje promoviše Amerika nego za model sovjetskog društva.
I za kraj…
Iako je porazu Sovjetskog Saveza kumovalo mnogo toga svakako je ulogu u njemu imala i američka meka moć. Vaš zadatak može da bude da u igricama, muzici, serijama i filmovima koje konzumirate, a koji su uglavnom američki, pronađete promociju njihovog društva i da vidite šta je u tome dobro a šta loše spram vrednosti koje vi imate.