Ко стоји иза пуча 27. марта 1941. године?
На данашњи дан пре осамдесет и три године извршен је војни пуч! Други светски рат је био у пуном јеку а Немачка, Италија и Јапан су потписале чувени Тројни пакт и на тај начин су се војно удружиле. Многе државе су се придружиле овом пакту и тако се неутрална Краљевина Југославија нашла са свих страна окружена. Хитлер није успео да савлада Британце а већ је био одлучио да нападне Совјете. Кнез Павле, који је владао као први намесник малолетног краља Петра, је на крају одлучио да Југославија приступи Тројном пакту 25. марта 1941. године уз немачко обећање да неће захтевати војну помоћ од југословенске краљевине. Због приступања Тројном пакту настао је хаос у држави и одмах је пар министара дало оставке а народ изашао на улицу. Виделе су се на улицама Београда пароле „Боље рат него пакт“ и „Боље гроб него роб“. Британци су подржавали идеју преврата пошто им је то политички одговарало. Доста се тога накупило и генерали Боривоје Мирковић и Душан Симовић су заједно са официрима извршили војни пуч 27. марта и сменили дотадашњу владу. Нови председник владе је постао управо генерал Душан Симовић а малолетни краљ Петар је проглашен пунолетним. Српска православна црква је подржала пуч. Сада ћемо видети два виђења овог догађаја након кога је Немачка са својим савезницама напала и освојила Југославију.
Милан Стојадиновић је био председник владе југословенске краљевине до годину и по дана пред пуч. У свом делу „Ни рат ни пакт“ је навео следеће:„Тај потпис (мој додатак: 25. марта) је наишао на једнодушни револт код целог српског народа, јер је направио нашу државу савезницом са непријатељима оних држава, које су управо створиле Југославију, то јест Сједињене Америчке Државе и Француска. Толика незахвалност превазилазила је све границе, и дубоко је повредила морална схватања нашега народа… Једна група југословенских официра, дајући одушке том општем народном револту, срушила је 27. марта режим кнеза Павла. Њега је послала у изгнанство,… Протеран је у Атину и тамо уручен Британским властима.“
Професор на Факултету политичких наука Драган Симеуновић је почетком овог века написао рад „Кнез Павле и 27. март“. У њему наводи: „Један бајати британски план из 1940. године о свргавању кнеза Павла у случају да се превише приближи Немачкој активиран је и спроведен на несрећу српског народа. Цела акција је коштала не више од пола милиона фунти, а у њој су учествовали сарадници Интелиџенс сервиса (мој додатак: тајна служба Британије), прилично англофила и бројне патриоте. Политичка манипулација била је већа него обично у превратима… Пуч од 27. марта 1941. године био је, историјски гледано, по нас политички ударац у празно и трагично губљење много чега задобијеног.“
Као што видите има различитих погледа на овај догађај. Да ли се мартовски пуч десио више услед воље народа или политике Велике Британије? Напишите у коментарима ваше мишљење.