Ko stoji iza puča 27. marta 1941. godine?
Na današnji dan pre osamdeset i tri godine izvršen je vojni puč! Drugi svetski rat je bio u punom jeku a Nemačka, Italija i Japan su potpisale čuveni Trojni pakt i na taj način su se vojno udružile. Mnoge države su se pridružile ovom paktu i tako se neutralna Kraljevina Jugoslavija našla sa svih strana okružena. Hitler nije uspeo da savlada Britance a već je bio odlučio da napadne Sovjete. Knez Pavle, koji je vladao kao prvi namesnik maloletnog kralja Petra, je na kraju odlučio da Jugoslavija pristupi Trojnom paktu 25. marta 1941. godine uz nemačko obećanje da neće zahtevati vojnu pomoć od jugoslovenske kraljevine. Zbog pristupanja Trojnom paktu nastao je haos u državi i odmah je par ministara dalo ostavke a narod izašao na ulicu. Videle su se na ulicama Beograda parole „Bolje rat nego pakt“ i „Bolje grob nego rob“. Britanci su podržavali ideju prevrata pošto im je to politički odgovaralo. Dosta se toga nakupilo i generali Borivoje Mirković i Dušan Simović su zajedno sa oficirima izvršili vojni puč 27. marta i smenili dotadašnju vladu. Novi predsednik vlade je postao upravo general Dušan Simović a maloletni kralj Petar je proglašen punoletnim. Srpska pravoslavna crkva je podržala puč. Sada ćemo videti dva viđenja ovog događaja nakon koga je Nemačka sa svojim saveznicama napala i osvojila Jugoslaviju.
Milan Stojadinović je bio predsednik vlade jugoslovenske kraljevine do godinu i po dana pred puč. U svom delu „Ni rat ni pakt“ je naveo sledeće:„Taj potpis (moj dodatak: 25. marta) je naišao na jednodušni revolt kod celog srpskog naroda, jer je napravio našu državu saveznicom sa neprijateljima onih država, koje su upravo stvorile Jugoslaviju, to jest Sjedinjene Američke Države i Francuska. Tolika nezahvalnost prevazilazila je sve granice, i duboko je povredila moralna shvatanja našega naroda… Jedna grupa jugoslovenskih oficira, dajući oduške tom opštem narodnom revoltu, srušila je 27. marta režim kneza Pavla. Njega je poslala u izgnanstvo,… Proteran je u Atinu i tamo uručen Britanskim vlastima.“
Profesor na Fakultetu političkih nauka Dragan Simeunović je početkom ovog veka napisao rad „Knez Pavle i 27. mart“. U njemu navodi: „Jedan bajati britanski plan iz 1940. godine o svrgavanju kneza Pavla u slučaju da se previše približi Nemačkoj aktiviran je i sproveden na nesreću srpskog naroda. Cela akcija je koštala ne više od pola miliona funti, a u njoj su učestvovali saradnici Intelidžens servisa (moj dodatak: tajna služba Britanije), prilično anglofila i brojne patriote. Politička manipulacija bila je veća nego obično u prevratima… Puč od 27. marta 1941. godine bio je, istorijski gledano, po nas politički udarac u prazno i tragično gubljenje mnogo čega zadobijenog.“
Kao što vidite ima različitih pogleda na ovaj događaj. Da li se martovski puč desio više usled volje naroda ili politike Velike Britanije? Napišite u komentarima vaše mišljenje.