Како је Магеланова експедиција опловила свет?
Крај XV и почетак XVI века обележен је великим пустоловинама и открићима од којих је најпознатији подвиг Кристифора Колумба из 1492. године. Једна авантура из тог периода је такође ушла у историју. Реч је о путовању око света који је извела експедиција Фернанда Магелана!
Фернандо Магелан је био португалски морепловац жељан изазова. У португалским експедицијама овај племић је пловио до Молучких острва на Далеком истоку која су била богата зачинима. До ових острва је долазио путујући на исток па му је пало на памет да би могао да крене на запад и стигне до њих! С обзиром да је пао у немилост код португалског краља приклонио се шпанском краљу Карлу V који му је дао подршку за експедицију.
Са пет бродова и око двеста педесет људи Магелан је испловио из Санлукара у Шпанији 20. септембра 1519. године. Од Канарских острва до обала Јужне Америке (данашњи Бразил) требало им је два месеца. Када су се спустили до Патагоније португалски морепловац је одлучио да ту презиме од марта до октобра 1520. године. Током овог периода против Магелана се безуспешно дигао део посаде а један брод („Сантјаго“) је доживео бродолом. Такође је установљено да немају довољно хране за завршетак експедиције. Пошто је пут настављен пред Португалцем се нашао још један изазов: Како проћи кроз континент чија величина му није позната? Срећом по њега мореуз који ће потом носити његов назив није био далеко и са своја четири брода је ушао у њега. Међутим, током ове акције остао је без највећег брода „Сан Антонио“ јер, пошто га је послао да истражи један пролаз, десило се да се кормилар овог брода побунио против главног капетана и усмерио „Сан Антонио“ назад у Шпанију!
Пошто су изашли на Тихи океан дошла је до изражаја оскудица у храни! Током три месеца и двадесет дана наилазили су само на пуста острва али срећом није било олуја на отвореном океану. С тога су му дали назив Тихи океан.
Преморени морепловци су стигли до данашњих Маријанских острва марта 1521. године где су допунили залихе хране али су их и домороци опљачкали. Зато их је Магелан назвао „Лоповским острвима“. Потом настављају до Филипина где је априла 1521. године Магелан страдао зато што се умешао у свађе домородаца.
Магелановом смрћу није се завршила експедиција! Између осталих дошли су и до Молучких острва. Његова посада је наставила пут на запад али само са једим бродом („Викторија“) пошто је један био неупотребљив за даљи пут („Консепсион“) па је спаљен а други („Тринидад“) је такође процењен као неупотребљив али послат је на исток ка Панами где нажалост није стигао. Нови заповедник Хуан Себастијан Елкано је обишао Рт добре наде и стигао 8. септембра 1522. године у Севиљу у Шпанији и укупно је било само 18 преживелих морепловаца.
Магелановој експедицији је било потребно три године да оплови свет. Овом пустоловином је доказано да је Земља округла!