Зашто се на Сретење обележава Дан државности Србије?

Данас Србија слави Дан државности, дан када је кренула чувена буна на дахије пре тачно 220 година! У то време српски народ је живео у две велике државе: Турском и Аустријском царству. У Турском царству ситуација је била јако тешка јер су хришћани морали да плаћају велике намете. Једино су борбом са Турцима Срби из црногорских брда успели да се изборе за какву такву самосталност. У Београдском пашалуку на почетку овог века власт преузимају надалеко чувене по злу четири дахије, вође јањичара, које убијају београдског пашу и заводе терор. Да би се томе супротставили Срби почињу да спремају буну али их дахије откривају и отпочињу сечу кнезова где је много виђених Срба страдало.

Збор у Орашцу
Ђорђе Петровић – Карађорђе (извор: Краљевска Породица Србије)

Пошто су Срби видели да немају више куд и да морају одмах да крену у акцију сазван је збор у Орашцу у срцу Шумадије на празник Сретење (тада је падао 14. фебруара, а данас 15. фебруара по новом календару) 1804. године. Празник Сретење Господње се обележава зато што је Богородица на четрдесети дан од рођења одвела Исуса Христа у јерусалимски храм да га посвети Богу. Збор је одржан на месту званом Марићевића јаруга и окупили су се виђенији Срби из Шумадије међу којима је било кнезова, свештеника, трговаца и хајдука. За вођу Првог српског устанка, како се касније прозвао овај период борбе против Турака, изабран је чувени Ђорђе Петровић – Карађорђе и договорено је да се крене у сукоб са дахијама, а потом је свештеник извршио заклетву. Истога дана су устаници спалили турски хан у Орашцу а након тога се пламен борбе ширио Беградским пашалуком и изван њега да би временом то постао устанак не само против дахија већ и против турске власти генерално.

Насловна страна Сретењског устава

Први српски устанак је трајао до 1813. године када су Турци заузели побуњене крајеве. Међутим, Срби се нису мирили са турском влашћу и две године касније Милош Обреновић диже Други српски устанак који је успео за разлику од Првог! Србија се временом ширила и стекла аутономан положај у Турском царству да би 1835. године донела свој први највиши правни акт – Устав и то баш на празник Сретење, стога је он назван – Сретењски устав! Тиме је завршена Српска револуција чији је резултат слобода српског народа унутар Кнежевине Србије.

Србија данас слави свој Дан државности и сећа се хероја из Првог српског устанка који су започели борбу са Турцима 1804. године. Карађорђе је са устаницима запалио бакљу слободе и стога је обавеза Србије да их се увек сећа и спомиње.

Scroll to Top