Napoleonov pohod na Rusiju

Jedan od najvećih vojskovođa u istoriji je bio na vrhuncu slave te 1812. godine. Francuskom imperatoru je pošlo za rukom da pokori gotovo čitavu Evropu i dođe pred vrata Rusije. Naredni cilj mu je bio da pohodom na ovu veliku državu uspostavi apsolutnu francusku dominaciju u Evropi. Da li je imao uspeha? Kako se tamo proveo? Sve ćemo to saznati.

Evropa 1812. godine – Prostiranje Francuske i njenih saveznica je ograničeno crvenom bojom (izvor: Wikimedia Commons)

Pripreme za pohod

Na proleće 1812. godine Napoleon je počeo da gomila trupe u Nemačkoj i Poljskoj. Njegovu veliku vojsku su pored Francuza činili i Austrijanci i Prusi. Na početku pohoda Napoleon je komandovao vojskom od čak 470 hiljada vojnika a imao je i 1 600 topova. Ni Rusi nisu bili nepripremljeni! Imali su 1550 topova ali znatno manje vojnika kojima je komandovao Barklaj de Toli. Ono što je Rusiji pomoglo jeste sklapanje mira sa Turskom u Bukureštu maja meseca iste godine i povlačenje vojske iz ustaničke Srbije.

Animacija Napoleona I Bonaparte

Početak pohoda

Pohod je počeo 24. juna 1812. godine kada je Napoleonova velika vojska prešla reku Njemen. Kako je francuski imperator napredovao tako su se ruske trupe pod komandom Barklaja de Tolija povlačile i izbegavale direktan sukob. Sa tim se nije slagao ruski vojskovođa Petar Bagration. Ruski car Aleksandar I, koji je u početku bio sa vojskom, povukao se u Petrograd. Pošto je bilo leto obe vojske su imale velike gubitke od velikih vrućina, nestašica hrane i vode.

Bitka kod Smolenska

Do veće bitke je došlo avgusta meseca kod grada Smolenska između Francuza i Bagrationove armije. Teške gubitke su imale obe vojske a Smolensk je bio potpuno razoren. Francuzi su uspeli da pobede i nastavili su pohod. Usled neslaganja u taktici između dva ruska generala, car Aleksandar I je smenio Barklaja i postavio za vrhovnog komandanta Mihaila Kutuzova. On je nastavio da povlači rusku vojsku sa namerom da što više oslabi Francuze.

Bitka kod Borodina

Napoleon je nastavio da goni Ruse i došao je nadomak Moskve! Kod sela Borodino je Kutuzov sačekao Napoleona 7. septembra 1812. godine. Obe vojske su imale po više od 100 hiljada vojnika! U krvovoj bici koja je trajala čitav dan gubici su na obe strane bili ogromni, a stradao je i general Bagration. Nekoliko dana nakon bitke iscrpljene vojske su stajale jedna naspram druge da bi Kutuzov naredio povlačenje kroz Moskvu.

Spaljena Moskva

Rusi su ovo planski uradili! Svo stanovništvo Moskve je imalo naredbu da se povuče a Napoleon je ušao u gotovo pust grad. Stanje su još pogoršali požari koje su Rusi izazvali i oni su uništili čak ¾ Moskve! Ovo je bio veliki šok za Napoleona i njegovu izmorenu vojsku. Francuski imperator se nadao nekoj mirovnoj ponudi ruskog cara ali se ispostavilo uzalud. Nakon mesec dana boravka u Moskvi, Napoleon je odlučio da krene na jug i sukobio se sa Kutuzovim kod mesta Malojaroslavec. U ovoj bici, koja se odigrala oktobra meseca, Francuzi nisu uspeli da probiju rusku odbranu te se s toga Napoleon odlučio za opšte povlačenje!

Napoleon se povlači sa vojskom iz Rusije (slika Adolfa Nortona; izvor: Wikimedia Commons)

Potpuni poraz

Francuski imperator koji je gonio, sada je postao gonjen! Kutuzov je krenuo u poteru za francuskom vojskom. Još većoj tragediji Napoleonove vojske doprinela je ruska zima. Rat je za velikog vojskovođu bio izgubljen a samo 30 hiljada francuskih vojnika je preživelo ovu ekspediciju! Napoleonov pohod se pokazao neuspešnim a kroz par godina je i sam francuski imperator morao da se povuče sa prestola pod naletom neprijateljskih vojnika.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top