Ko je imao veće žrtve, Palestinci ili Jevreji?

Izvor: zvornikdanas.com

Kada bismo se zapitali u kom delu sveta sukobi neprestano tinjaju, odgovor bi bio jasan – Bliski istok. Zašto je to tako? Ima mnogo razloga i svakako nećemo ulaziti u tako duboku temu. Ali osvrnućemo se kratko na jedan segment. Jevreji i Palestinci (Palestinski Arapi) su vekovima pod Osmanskim carstvom živeli u Palestini. Međutim, porazom ovog moćnog carstva u Prvom svetskom ratu, Britanci su počeli da kontrolišu ovaj prostor. Tada su počele migracije jevreja iz ostatka sveta u Palestinu, pod uticajem političkog pokreta zvanog cionizam, koji je imao za cilj da se pripadnici ovog naroda vrate u svoju „Obećanu zemlju“.

Plan Ujedinjenih nacije o podeli Palestine iz 1947. godine (izvor: Wikimedia Commons)

Pošto nakon Drugog svetskog rata Britanija nije više mogla da kontroliše ovaj prostor, predala ga je Ujedinjenim nacijama, a 1947. godine je izglasana rezolucija koja je predviđala tri celine – jevrejsku, arapsku i grad Jerusalim. U tom trenutku, Arapa je u Palestini bilo 1,2 miliona, a Jevreja duplo manj,e te je problem bio što je jevrejska država trebala da ima 56% teritorije. Na dan 15. maja 1948. godine, britanski vojnici su konačno napustili Palestinu, a istog dana je uspostavljena država Izrael. Sada ćemo videti dva prikaza vezana za period između rezolucije UN i proglašavanja države Izrael.

U svojoj knjizi „Rađanje globalnog sveta 1880-2015“ srpska istoričarka Dubravka Stojanović navodi sledeće: „Cionisti su bili bolje obučeni i organizovani, pa su počeli da osvajaju gradove: Haifu, Jafu, Galileju, kao i put od Jerusalima do Tel Aviva. Sve to pratila su opsežna etnička čišćenja i masovni zločini po arapskim selima. Tako je, na primer, u Haifi, posle sukoba, od 70.000 Arapa ostalo samo 4.000. Sukobi u Palestini alarmirali su Arapsku ligu koja je, predvođena Jordanom, pretila vojnom intervencijom. U tim uslovima došao je 15. maj 1948. godine.“

Dejvid Goldberg i Džon Rejner su napisali knjigu „Jevreji – istorija i religija“. U njoj stoji: „Dok se britanska vojska pripremala da napusti Palestinu, grupe arapskih gerilaca počele su da maltretiraju jevrejske naseljenike i da iz zasede napadaju konvoje. Hagana (moj dodatak: jevrejska paravojna organizacija) se trudila da održi bezbednost na putevima između naselja, posebno na autoputu koji je povezivao Jerusalim s primorskom ravnicom.“

Nakon proglašenja Izraela izbio je Arapsko-izraelski rat. Šta vi mislite ko su bili veće žrtve u predvečerje ovog rata: Palestinci ili Jevreji? U komentarima ispod napišite šta mislite.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top