Најдужа грађевина на свету!

Ако бисмо бирали грађевину која највише импресионира на планети Земљи то би свакако био Кинески зид. Он спада у ред Нових седам светских чуда и нешто је по чему је Кина препознатљива у целом свету. Његове зидине иду преко планина, долина и пустиња а он је дуг чак преко 21 000 километара!

Ко је почео да гради?

Сигурно се питате ко је почео да гради ову грађевину? Иако је градња одбрамбених зидова у Кини почела још у VII веку пре нове ере, историја Кинеског зида почиње у III веку пре нове ере за време првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга. Овај владар, иначе оснивач династије Ћин, је дошао на идеју да повеже одбрамбене зидове да би спречио нападе полуномадских пљачкашких племена. Човек који је лично руководио радове био је Менг Тјен, један од главних генерала династије Ћин.

Цар Ћин Ши Хуанг (портрет из 19. века; извор: Wikimedia Commons)

Кoја династија га је завршила?

Временом Кинески се зид ширио и стотине хиљада људи је радило на њему. Последњи период градње био је за време династије Минг која је владала од XIV до XVII века. Управо за време ове династије зид је попримио облик који данас има. Период династије Минг је облежио напредак и развој Кине. За разлику од ранијег периода када су зид градили сељаци или робови за време ове династије посао су преузели војници и занатлије који су за свој посао били плаћени. Тада је зид израђен од цигли и камена.

Куле

Сматра се да је укупан број кула око 25.000. На зиду постоје куле стражаре, грађене на 2,5 km, стражарске постаје, грађене на 5 km и логори, грађени на 50 km. Куле су имале по неколико спратова. Сам зид је средње висине између 7 и 8 метара а стражарски пут је широк 5,5 метара.

Која је била улога Кинеског зида?

Већ смо рекли да је главни циљ ове импозантне грађевине био да заштити од напада полуномадских племена са територије данашње Монголије. Поред тога он је служио да се отежа поменутим племенима да предузимају пљачкашке походе дубље у царство. Са падом династије Минг зид је престао да буде важан као одбранбена граница и на тај начин је изгубио свој пређашњи значај.

Анимација Кинеског зида

Туризам

Данас је ова велелепна грађевина права туристичка атракција коју посећује више милиона људи годишње. Нормално није сваки део зида једнако посећен. Бадалин је најчувенији део зида и налази се близу Пекинга и лако се долази до њега зато што успон није тежак.

Импозантна грађевина

Кинески зид, кога још називају и Велики кинески зид, се заслужено налази на листи Нових седам светских чуда. Током периода када је имао своју историјску улогу не можемо рећи да је био потпуно успешан у задржавању напада и пљачки. Међутим, данас је он заслужено незаобилазна дестинација свим туристима који посећују Кину.

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top