Како је настао будизам?

Религија игра битну улогу у животу људи још од најстаријих времена. Стога ћемо причати о будизму који је данас већински распрострањен на Далеком истоку.

Четири сцене из Будиног живота - Просветљење - династија Кушан, крај 2. до почетка 3. века н.е.
Четири сцене из Будиног живота – Просветљење – династија Кушан, крај 2. до почетка 3. века н.е.

Током петог или шестог века пре нове ере живео је у древној Индији један принц по имену Сидарта Гаутама и њега је занимало зашто људи пате. Са 29 година напустио је двор и посветио се духовном животу. Шест година касније Сидарта је једном приликом, након много дана не размишљајући ни о чему (медитирао) под дрветом смокве, доживео просветљење. Назван је Буда, што значи „Просветљени“. Буда је учио људе унутрашњем смирењу.

Будизам се полако ширио и Будини следбеници су делили његове науке. Те науке називамо Четири племените истине и Осмоструки пут. Оне уче људе да живе са свесношћу и без патње.

Временом су се издвојила три правца у будизму: мало возило (хинајана), велико возило (махајана) и дијамантско возило (вађрајана). Будизам се и ширио па је тако захватио и Кину, Јапан, Шри Ланку, Тајван и друге крајеве. Будисти верују да када неко учини добро или лоше дело то се преноси на каснији период, пре или после његове смрти, (карма) и у то да дух једног човека након његове смрти може да пређе у тело другог човека (реинкарнација).

Сидарта Гаутама, прозвани Буда, је донео свету нову религију и та религија је прирасла к срцу великом броју људи на Далеком истоку. Иако данас на Далеком истоку велики број људи није религиозан и они су заправо васпитани у духу будизма и стога вам је јасно колико је ова религија значајна.

Scroll to Top