Да ли је праведно да цео народ бира?

Од почетка цивилизације, човек је тражио начине на који ће да организује државу. Многе идеје о власти су се временом промениле, али једна је остала до дана данашњег, а то је демократија. Демократија у преводу значи владавина народа и своје корене има у антици.

Анимација

Демократија у антици

У старој Грчкој, тачније у Атини, настала је демократија. Тада је овај град-држава (полис) имао директну демократију. Шта то значи? Окупили би се пунолетни мушкарци на атинском тргу и доносили би државне одлуке. Тада жене, деца, робови и странци нису имали право гласа тако да они нису били грађани.

Демократија данас

Данас демократија изгледа другачије пошто она више није директна већ посредна. Шта то значи? У већини европских држава грађани бирају власт на изборима. Сви пунолетни грађани излазе, обично једном у четири године, да изаберу политичку опцију која ће их водити. Право гласа имају и жене као и мушкарци. Након избора ти представници народа улазе у скупштину у којој већина народних посланика формира владу.

Симулација убацивања гласачког листића у кутију током избора (извор: zajecar.info)

Предности демократије

У односу на поретке који нису демократски (нпр. фашизам и комунизам) народ у демократији, макар минимално, утиче на избор власти. Код поменутих тоталитарних поредака једна партија је главна у држави и не постоји друга. Становништво које није учлањено у партију нема никакву политичку улогу и ако им се нешто не свиђа не могу то ни на који начин да промене. Уз то углавном се у недемократским режимима за све битне ствари пита један човек – диктатор.

Мане демократије

Једна од главних мана демократије јесте та да када грађанин гласа за неку политичку странку нема гаранцију да ће та групација након избора водити политику за коју се залагала пре избора. Односно постоји могућност да грађани буду преварени! Уз то тешко је да нека нова политичка групација дође до популарних медија и буде на адекватан начин представљена пред изборе да би уопште имала шансу да постигне одређени резултат. Уз то су неопходна већа новчана средства да би се људи оранизовали.

Шта ви мислите?

Кроз текст је приказано шта је демократија била у антици и шта је данас. Такође су приказане главне предности и мане овог система. Питање за вас је следеће: да ли је демократија праведан облик владавине? Пишите у коментарима ваше мишљење.

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top