Битка прекретница у Другом светском рату

Након што није успео да заузме Москву Хитлер се одлучио за други план да би уништио Совјете. Наиме, план му је био да заузме Стаљинград, данашњи Волгоград у Русији. Међутим није се надао да ће битка управо у овом граду бити пресудна за цео рат.

Адолф Хитлер

Немци нису знали за пораз у директној бици а уз то њихово ратно ваздухопловство (Луфтвафе) је било супериорније од совјетског. Оно што је Хитлера вукло ка региону Кавказа су нафтна поља а Стаљинград је био кључно железничко чвориште. Стаљин је наредио да се непријатељу више не допушта да осваја територије.

У лето 1942. године Немци су се приближавали Стаљинграду и планирали да га заузму напредујући са севера дуж реке Волге. Генерал Василиј Чујков и његова 62. армија су били у граду. Већ на јесен су кренуле борбе унутар града и немачка 6. армија под командом генерала Фридриха Паулуса је успела да окупира чак седам осмина града и била на корак од потпуног освајања града! Храбром руском генералу и његовој војсци је полазило за руком да током ноћи поврате територије које изгубе преко дана.

Јосиф Стаљин

Иако су Немци добијали информације да ће Руси покушати да их опколе, то код Хитлера није будило зебњу и он је по сваку цену хтео да се настави битка. У помоћ Немцима су послате румунске армије као и италијанске и мађарске снаге а са њима су већ били хрватски војници. У новембру Руси су лако поразили Румуне и на тај начин су успели да опколе 6. армију. Немци су сада могли да се уздају само у ратно ваздухопловство које их је снабдевало. Немачки канцелар по сваку цену није одустајао од града, говорио је да ће нови тенк „тигар“ направити промену а да ће ратно ваздухопловство да опскрбљује војнике. Од новог тенка није било ништа а Луфтвафе није могао да шаље довољно материјала услед јаке зиме.

Немци су средином децембра покренули операцију. План је био да немачке јединице помогну 6. армији тако што ће напредовати из правца запада. Немачке снаге су дошле на 35 километара од 6. армије али су потом заустављене. Проблем је био што Паулус није извршио пробој. Он га није извршио јер није добио одобрење од Хитлера. Руси су упели да поразе италијанске, мађарске и немачке армије северозападно од Стаљинграда. Након тога су јануара месеца 1943. понудили Паулусу да се преда. Хитлер није хтео то ни да чује за ово.

Слика Грахама Котона „Стаљинградска битка, Други светски рат“

Град се налазио у рушевинама. Војници су се у њему борили између запаљених и порушених зграда а пошто је била зима такође су и умирали од хладноће. У фебруару Паулус је био принуђен да се преда а до тад је 91 000 немачких војника заробљено. У току битке је страдало више стотина хиљада војника и цивила.

Битка код Стаљинграда је битка прекретница Другог светског рата. Немци до ње нису имали ниједан пораз у директној бици. Пошто су поразили Немце, Руси су кренули незадрживо да напредују на Запад и резултат тога је коначна победа две године касније.   

Scroll to Top